KAUÇUK ÜRETİMİ


Kauçuk Nedir ?

Tropikal bölgelerde yetişen ve süt kıvamında beyaz bir sıvı veren ağaç ve bu salgının pıhtılaşmış esnek hamurudur.. Daha başka bitki türlerinden elde edilen buna benzer maddelere de kauçuk adı verilir. Kauçuk sözü Amazon yerlilerin dilinde “ağlayan ağaç” anlamına gelir.

Doğal kauçuk, kauçuk ağacının kabuğu çizilerek sızdırılan sütsü kıvamda bir hidrokarbürdür

Kauçuk aslında bir ağaç adıdır.

Bu ağacın kendisinden ve özsuyu olan lateksinden elde edilen maddeler endüstride kullanım sahası bulmuştur. Son yıllarda tabii kauçuğun yanı sıra sentetik kauçuğun da üretilmesi ile pek çok kauçuk türü ortaya çıkmıştır.

Sentetik Kauçuk Nedir ?

Sentetik kauçuk, kükürtle işlendiği zaman esneklik kazanan büyük moleküllü maddelerdir.Doğal kauçuk gibi, bu polimerler de özel biçim ve simetri gösteren esnek uzun molekül zincirlerinden oluşur. Bunların en önemlileri SBR simgesiyle gösterilen bütadyen ve stiren kopolimerleridir.

1960 yılına kadar ön planda bulunan doğal kauçuk üretimi bu tarihten sonra yerini sentetik kauçuğa bırakmış durumdadır.

Yüzyıla yakın bir süreden beri kauçuk üretimi, teknik ve endüstri alanındaki gelişmelerle birlikte yürümüş, bunların ilerlemesine yeni bir hamle vermiştir.  

Esnekliği, aşınmaya dayanıklılığı, su geçirmezliği kauçuğu, modern endüstrinin özellikle mekanik ulaştırma tekniğinin en gözde maddelerinden biri durumuna getirmiştir.